A Székesegyház orgonája

A szombathelyi Sarlós Boldogasszony Székesegyház Aquincum orgonájának bemutatása és diszpozíciója

A szombathelyi székesegyház első orgonáját a bécsi Ignaz Kober (1755-1813) kezdte építeni 1808- ban, de 1813-ban közbejött halála miatt nem tudta befejezni. Az orgonaterv szerint a kétmanuálos, 34 regiszteres hangszer vételára 13 500 Ft volt. A félig kész orgonát Dorner Gáspár szombathelyi orgonaépítő fejezte be 1814-en, ekkor kétmanuálos, 40 regiszteres lett a hangszer. 1945-ben nagy erejű amerikai légitámadás érte a várost, láncos aknák találták el a székesegyházat, melynek következtében kora klasszicista hangszer szinte teljesen megsemmisült. A hívek áldozatvállalásának köszönhetően újjáépített – de belsőleg még teljesen dísztelen – székesegyházat 1947-ben Mindszenty József bíboros, prímás szentelte fel. A felújítási munkák ezután is folytatódtak: nagyszabású belső helyreállítást 1990-ben kezdte el a püspökség az önkormányzat támogatásával. 2004-ben fejeződött be a teljes belső rekonstrukció. Hosszú évtizedek után 1999-ben az Aquincum Orgonagyár (Budapest) új orgonát készített a karzatra, felhasználva az augsburgi Herz Jesu templom orgonájának sípsorait, melyeket nagyobbrészt G. F. Steinmeyer & Cie (Oettingen) készített 1915-ben. Az elpusztult régi orgona látványát felelevenítő, impozáns, 12 méter magasságú, vörösfenyőből készült új orgonaházat a háborús romok között talált, restaurált szobrok díszítik. Az orgona belsejében a sípmű 4 szinten került elhelyezésre. A homlokzatban álló nagyobb sípok magassága eléri a 6 métert.